Quaresma, atacat cu un cuţit pe teren

Quaresma a fost ţinta fanilor de la Konyaspor

Konyaspor este noua deţinătoare a Supercupei Turciei, după un meci încins câştigat în faţa campioanei, Beşiktaş, 2-1. Partida a fost pusă pe plan secund, după ce unul dintre fanii Konyei a aruncat pe teren, către Quaresma, cu un cuţit, pe care acesta l-a şi dat arbitrului. Incidentele au continuat în tribune, între ultraşi şi forţele de ordine.

Patima cu care turcii îşi iubesc echipele favorite este bine-cunoscută. Duminică seară, în timpul primului meci al noului sezon, Supercupa, nebunia ultraşilor era să facă victime. Campioana din 2016-2017, Beşiktaş, şi echipa care a cucerit Cupa, Konyaspor, s-au duelat la Samsun, cu trofeul pe masă.

Fotbalistul i-a dat arbitrului cuţitul aruncat de fani

Konya l-a avut în teren pe fostul stelist Wilfred Moke, şi în afara lotului pe golgheterul Ligii 1 din sezonul 2015-2016, Ioan Hora. Meciul a fost unul încins, Konya a deschis scorul prin Traore, iar Beşiktaş a egalat spre finalul jocului prin Cenk Tosun. Această reuşită a fost declanşatorul iureşului pe arenă. Nemulţumiţi, fanii celor de la Konya au reacţionat violent, dorind să intre pe teren. Aceştia au fost opriţi cu greu de forţele de ordine, iar evenimentele au degenerat, existând momente de box între cele două tabere.

Ultraşii turci s-au bătut cu forţele de ordine

Mai mult decât atât, ultraşii au aruncat spre teren, spre una dintre vedetele lui Beşiktaş, Ricardo Quarsema, cu un cuţit, dar şi cu alte obiecte contondente. Fotbalistul a avut noroc că nu a fost nimerit, dar i-a dus arbitrului ”armele” cu care fusese atacat. După minute bune jocul s-a reluat, dar într-o atmosferă tensionată. Konya a reuşit să marcheze în de prelungiri printr-un penalti transformat de Skubic.