Averea lui Horia Moculescu, la 88 de ani. Dezvăluirile Marianei Moculescu: „A știut să facă bani, dar a avut și patima jocurilor de noroc”. Ce moștenește, de fapt, fiica lor?

#Exclusiv Click!

Horia Moculescu, unul dintre cei mai mari compozitori români, se descurcă onorabil, pe plan financiar, chiar și la vârsta de 88 de ani. Mariana Moculescu ne-a vorbit, exclusiv pentru Click!, despre fostul ei soț, care, toată viața, a avut noroc la bani: „Dar a și muncit pentru ei!”.

„A avut o casă la Băneasa și un teren la Timișoara”

Mariana Moculescu își amintește că, în anii lor de căsnicie, vestitul compozitor avea o avere impresionantă: 

„Horia a avut o casă, la Băneasa, dar a vândut-o, pentru că acolo veneau artiștii, în vizită, ca să se simtă bine, să râdă, să danseze și să cânte, apoi tot greul rămânea pe capul lui Horia, să facă ordine. Prin urmare, a vândut casa, cu grădină, de la Băneasa, și rău a făcut, acum era bine să stea la aer curat.

A mai avut încă un teren, de vreo cinci hectare, pe lângă Timișoara, pe care, tot așa, l-a vândut. Ce a făcut cu banii? S-au dus pe anumite lucruri. Acum mai deține, din câte știu, apartamentul din centrul Bucureștiului, de lângă Parcul Cișmigiu, de 142 mp, cu trei camere, living, sufragerie, două balcoane, două bucătării, o baie și o toaletă de serviciu, două holuri, plus o cămăruță de serviciu.

„Horia a știut să facă bani!”

Acest apartament probabil că îl va primi moștenire Nidia, fiica noastră. Poate că mai are și alte bunuri. Ar fi bine, ca să îi rămână toate Nidiei, să ducă o viață liniștită. Horia a și știu să facă bani, dar a avut și această patimă, a jocurilor de noroc. A mai cheltuit din ei și pe acest viciu. Horia Moculescu a fost mereu productiv, a avut, aș putea zice, o energie creatoare de bani”, povestește Mariana Moculescu, exclusiv pentru Click!

Din ce bani trăiește Horia Moculescu, la 88 de ani? 

Exclusiv pentru Click!, Mariana Moculescu ne-a mai dezvăluit și cum se descurcă cu banii tatăl Nidiei, cine l-ar mai ajuta cu bani, conform unor zvonuri:

„Horia primește o pensie cam mică, după cum și declara pe la televizor dar, datorită anilor de muzică, cred că mai ia ceva în plus, din drepturile de autor.

Am auzit că mai are și ceva rude bogate, care s-au stabilit în România, după o viață în Canada, și că mai primește ceva ajutor și din partea lor. Mai mergea, ca președinte de juriu, pe la concursurile muzicale, mai încasa ceva bani, sume frumușele”.  

Ce pensie pirmește Horia Moculescu? 

În urmă cu cinci ani, compozitorul a vorbit despre pensia lui, după o viață închinată scenei:

„Poştaşul meu mi-a adus astăzi pensia şi mi-a spus că se jenează să mi-o dea. În jurul meu, pe acolo unde stau eu, nu sunt decât pensii de 7, 8, 10.000, 15.000, 20, 30, 35.000. Şi ăla cu 35.000 spunea că vrea să facă o plângere să i se recalculeze pensia.

Eu, care am o pensie nesimţită, sunt bucuros că Statul s-a îndreptat asupra mea şi mi-a luat 300 de lei din pensie”, menționa Horia Moculescu, în cadrul emisiunii lui Cristi Brancu, de la Prima TV.

Ar mai reveni în apartamentul unde s-a iubit cu Horia Moculescu?

Mariana Moculescu susține că oricând s-ar întoarce în apartamentul unde a locuit cu Horia și cu fiica lor, Nidia, dacă fostul ei soț ar primi-o înapoi: 

„De ce, nu? M-aș întoarce acolo, au fost și moment frumoase, a fost și o perioadă de armonie, în acel apartament. Mi-aș aduce aminte de acele momente, acolo am crescut-o pe Nidia. Cu mare drag și cu toată inima m-aș întoarce acolo, în apartamentul de lângă Cișmigiu”, a mai menționat Mariana Moculescu, exclusiv pentru Click!

Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
sportpesurse.ro
image
www.bugetul.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Irina Rimes, foto Instagram jpg
Banner Olga Bălan
banner dragos bucur png
Ecaterina si Morgan, foto Instagram jpg
Îndrăgitul interpret de muzică populară, Ilie Caraș,  are un nepot pe front, în război
Banner Rică Rǎducanu
Simona Halep, sursa foto Instagram jpg
image png
image
actualitate.net
image
actualitate.net