Argentina s-a calificat chinuit în sferturile Cupei Mondiale

Angel Di Maria

Argentinei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale în urma victoriei de la Sao Paulo, scor 1-0, după prelungiri, din meciul cu selecţionata Elveţiei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Angel Di Maria, în minutul 118.

Gol Di Maria, bară Dzemaili. În minutul 118, Messi, până atunci aproape inexistent, l-a servit excelent pe Di Maria, care a marcat cu un şut la colţul lung. Tot el a încercat peste alte cinci minute să înscrie de la jumătatea terenului, portarul Benaglio fiind în careul advers. Elveţienii au fost aproape de a egala, dar Dzemaili a lovit bara cu o lovitură de cap de la câţiva metri, iar la ultima fază,  Shaqiri a trimis din lovitură liberă direct în adversari.

Argentina: Romero - Zabaleta, Garay, F. Fernandez, Rojo (Basanta '105+1) - Gago (Biglia '106), Mascherano, Di Maria - Messi, Higuain, Lavezzi (Palacio '74). Selecţioner: Alejandro Sabella

Elveţia: Benaglio - Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez - Behrami, Inler - Shaqiri, Xhaka (Fernandes '66), Mehmedi (Dzemaili '113)- Drmic (Seferovici '82). Selecţioner: Ottmar Hitzfeld (GER)

Cartonaşe galbene: Rojo '90, Di Maria '120, Garay '120+4 / Xhaka '36, Fernandes '72

Arbitri: Jonas Eriksson (Suedia) - Mathias Klasenius (Suedia), Daniel Warnmark (Suedia) - Svein Oddvar Moen (Norvegia).

Dacă eşti pasionat de fotbal, acum ai şansa de a câştiga o tabletă şi alte zeci de premii! Intră pe secţiuea dedicată Campionatului Mondial de pe dolce-sport.ro şi participă la concurs. AICI aveţi link catre concursul cu întrebări din istoria Mondialelor de fotbal.