Finalistele Euro 2016, la pământ! Surprize mari în preliminariile CM

Francezul Griezmann a dezamăgit în Belarus

Ultima seară de meciuri din prima etapă a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018 a oferit câteva surprize imense.

În primul rând, cele două finaliste la Campionatul European disputat în această vară, Portugalia şi Franţa, au început cu stângul campania de calificare la turneul final de peste doi ani din Rusia.

Fără Cristiano Ronaldo, aflat în recuperare, lusitanii au cedat cu 2-0 în Elveţia, adversara României la Euro 2016 impunându-se încă din prima repriză, cu golurile marcate de Embolo şi Mehmedi.

Franţa, echipa bătută de Portugalia în finala de la Paris din urmă cu două luni, a obţinut doar o remiză albă (0-0) în deplasarea din Belarus, deşi "cocoşii" i-au avut pe teren pe Griezmann şi Pogba.

O altă surpriză din preliminariile CM 2018 a fost înregistrată de Ungaria, care n-a reuşit să câştige în Insulele Feroe, scor 0-0. De asemenea, Bulgaria a tremurat serios acasă pentru o victorie cu Luxemburg (4-3), golul salvator picând în minutul 90+2.

Prințul William, Prințul Harry, Kate Middleton, Meghan Markle  sursa   GettyImages jpg