Finalistele Euro 2016 sunt la pământ!

În urmă cu două luni, Portugalia şi Franţa jucau o finală palpitantă la Euro 2016, decisă în prelungiri în favoarea lusitanilor.

Acum, cele mai bune naţionale de pe continent sunt în genunchi, oferind o imagine palidă, departe de ceea ce am văzut la turneul final din vara acestui an. Astfel, debutul portughezilor şi francezilor în campania de calificare la CM 2018 a fost dezastruos. Fără Cristiano Ronaldo, accidentat, Portugalia ne-a arătat limitele în deplasarea din Elveţia. Fosta adversară a României s-a impus destul de lejer (2-0) în faţa campioanei europene, cu două goluri marcate în prima repriză. Dacă portughezii au totuşi o scuză, Elveţia fiind o naţională de prim-rang, Franţa lui Griezmann şi Pogba a dezamăgit şi mai mult. „Cocoşii” lui Didier Deschamps s-au chinuit groaznic în Belarus (0-0), gazdele trecând chiar pe lângă o victorie de senzaţie. Pentru Franţa, aceste două puncte pierdute ar putea conta enorm, în condiţiile în care grupa e una complicată, cu Olanda şi Suedia printre adversare. O altă surpriză din preliminariile CM 2018 a fost înregistrată de Ungaria, participantă şi ea la Euro 2016, maghiarii întorcându-se cu un singur punct din Insulele Feroe, scor 0-0. De asemenea, Bulgaria a tremurat serios acasă pentru o victorie cu Luxemburg (4-3), golul salvator picând în minutul 90+2.