Larisa Iordache, semne bune pentru Jocurile Olimpice. Gimnasta și-a revenit după problemele medicale

7 iunie 2021 17:29   Alte sporturi

Vești bune vin din gimnastică, acolo unde începem să avem din nou speranțe olimpice, ca în deceniile trecute. Larisa Iordache și-a revenit după problemele medicale și a strălucit la ultima verificare înaintea competiției japoneze.

În weekend, la Cairo, s-au strâns o mare parte dintre cei care peste doar o lună și un pic vor concura pentru medaliile olimpice la gimnastică. În condițiile unei concurențe acerbe, Larisa Iordache a reușit să cucerească aurul la bârnă, aparatul ei preferat. Ea a obținut o notă de 13,366. Mai mult, Larisa a fost medaliată cu bronz și la paralele inegale, unde a primit 13,166 puncte, iar această clasare pe podium ne dă mari speranțe în privința unei participări și în concursul de individual compus. Larisa s-a calificat la Jocurile Olimpice la ultimul concurs posibil, Campionatele Europene. Acestea au avut loc acum o lună și jumătate, la Basel, iar românca a fost o adevărată eroină. După ce a obținut unul dintre cele trei bilete pentru Tokyo, în condițiile în care a concurat bolnavă și imediat după calificări a fost internată patru zile în spital, din cauza unei crize renale. Ei bine, cu toate aceste probleme, Larisa, care va împlini 25 de ani la 16 iunie, a reluat antrenamentele la București alături de antrenorii săi, iar acum a revenit în cărțile pentru o medalie olimpică. Pentru că acesta este visul ei de când și-a reluat activitatea: să urce din nou pe podiumul Jocurilor Olimpice, de data asta la individual, după ce în 2012 a luat bronzul cu echipa.Tot la Cairo, Maria Holbură, cealaltă compatrioată calificată la Tokyo, a fost doar rezervă în finale la bârnă şi sol, în timp ce Marian Drăgulescu a suferit o contractură la spate şi s-a retras înaintea calificărilor la sărituri.