Vârful turlei de la Biserica Lipovenească din Iași a fost îndoit de rafalele de vânt

Vreme rea la Iași! Vântul puternic a deteriorat duminică, 28 decembrie, vârful uneia dintre turlele Bisericii Lipovenești din capitala Moldovei, scrie ziaruldeiasi.ro. Renovată ultima oară în 2009, când lucrările s-au încheiat cu acoperirea tablei de pe acoperiș cu foiță din aur, biserica se află pe Lista Monumentelor Istorice din Iași. Lăcașul de cult a fost construit în 1830 și a fost reclădit din nou, 50 de ani mai târziu, după ce a fost distrus într-un incendiu.

Două autospeciale cu echipaje ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Iași au fost deplasate lângă Biserica Lipovenească, pentru a evalua situația. Incidentul s-a produs pe fondul prognozelor severe emise de Administrația Națională de Meteorologie. Avertizarea de vânt puternic rămâne valabilă în aproape toată țara, inclusiv în județul Iași, unde este în vigoare un cod portocaliu. Meteorologii anunță rafale de 70–90 km/h în cea mai mare parte a Moldovei, cu episoade de ninsoare viscolită și vizibilitate foarte redusă.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
ceai somn jpg
Somn - dormit - pozitie de somn FOTO Shutterstock
Mircea Fechet, ministrul Mediului și Nicolae Ciucă, președintele Senatului, participă la evenimentul de lansare a Sistemului Garanţie-Returnare RetuRO la un supermarket din București. FOTO Inquam Photos / George Călin
image png
shutterstock tribunal justitie jpeg
Mario Iorgulescu FOTO Instagram Adrian Călin jpg
anita6 jpg
2025 12 02 Inquam Photos / George Calin  instant 2145 jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net