Bilanțul dramatic al atentatului de la Bagdad a ajuns la 292 de morți

Ultima actualizare:

    Statul Islamic a revendicat ataculFoto: AP
Statul Islamic a revendicat ataculFoto: AP

Bilanțul celui mai sângeros atentat din capitala Irakului a ajuns la 292 de morți. Ministrul Sănătății Majeed Hamadamine Jamil a aunțat că numărul decedaților a crescut dramatic. Anterior, autoritățile au anunțat că 250 de oameni și-au piedut viața.

292 de oameni au murit după ce o mașină capcană a explodat sâmbătă (2 iulie) pe o stradă aglomerată din cartierul șiit Karrada, în timp ce credincioșii își făceau cumpărături pentru a sărbători Eid al-Fitr, care machează finalul lunii sfinte a Ramadanului, potrivit Reuters. ISIS a revendicat atacul terorist de la Bagdad. Jihadiștii susțin că țintele atentatelor au fost musulmanii șiiți.

Este cel mai dramatic bilanț al unui atac terorist din Irak, de la invazia din 2003 până acum. Atentatele vin la puțin timp după ce forțele irakiene au reușit să elibereze orașul Fallujah. Statul Islamic a pierdut multe teritorii din IRAK, precum orașele Hit, Ramadi, Rutba, toate aparținând de provincia Anbar. 



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
gazon curte istock jpg
iulian perseca captura video jpg
Roșii vândute în piață FOTO Shutterstock
ciocolata neagra1 jpg
haine masina de spalat istock jpg
animale curte pexels jpg
lapte pixabay jpg
descoperire turcia jpg
image
image