Nici ei nu mai suportă căldura! Cu mic cu mare, elefanţii în noroi caută răcoare

Nici ei nu mai suportă căldura! Un fotograf a surprins imagini incredibile cu o turmă de elefanţi care se răcorea în bălţi noroioase, în timpul secetei grave ce a afectat recent Africa de Sud.

Elefanţii s-au  bucurat de o  bălăceală în nămol. Sursă foto: Profimedia
Elefanţii s-au bucurat de o bălăceală în nămol. Sursă foto: Profimedia

Anne Liang (65 de ani), din Colchester, se afla în vizită la Parcul Naţional Elephant când a dat peste turma care se bălăcea în nămol. După un val de căldură sever, cu temperaturi care au ajuns la peste 40 °C, chiar şi animalele au fost afectate. „Au fost 43 °C în parc în acea zi, ceea ce este egal cu cea mai fierbinte zi pe care am trăit-o vreodată acolo”, a mărturisit Anne Liang, conform Profimedia.

Elefanţii s-au  bucurat de o  bălăceală în nămol. Sursă foto: Profimedia
Elefanţii s-au bucurat de o bălăceală în nămol. Sursă foto: Profimedia

Cu mic cu mare, elefanţii s-au răcorit în Waterhole, din Barajul Hapoor. Acesta a fost mai plin decât anul trecut, datorită ploii recente venite după o secetă ce a durat câteva săptămâni bune.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
WhatsApp Image 2026 06 28 at 13 39 33 jpeg
avion franta reuters1 jpeg
Daci infatisati pe columna lui Traian foto wikimedia commons jpg
Candidatura Dianei Sosoaca la alegerile prezidentiale a fost respinsa, foto arhiva  jpg
ursi  jpg
cirese piata zahana, 24 iunie 2026   foto alina mitran jpg
bani pensie jpg
Prințul George și Kate Middleton foto profimedia jpg
image
image