Cutremur în Vrancea. E al şaptelea din acest an

Ultima actualizare:

    Seismul a avut magnitudine 3,2 pe scara Richter
Seismul a avut magnitudine 3,2 pe scara Richter

Un cutremur cu magnitudinea de 3,2 grade pe scara Richter s-a produs duminică, la ora 06.09, în Vrancea, la adâncimea de 118 kilometri, potrivit Institutului Naţional pentru Fizica Pământului (INFP).

Oraşele cele mai apropiate de epicentrul seismului sunt Covasna (40 de kilometri), Focşani (41 de kilometri), Mărăşeşti (47 de kilometri), Râmnicu Sărat (49 de kilometri) şi Târgu Secuiesc (51 de kilometri).

Un alt cutremur, cu magnitudinea de 2,8 grade, s-a produs în Vrancea, duminică, la ora 02.56.

În zona seismică Vrancea s-au produs, în ianuarie, alte şase cutremure, cu magnitudini între 3,2 şi 4,3 grade pe scara Richter, cel mai puternic dintre acestea, cu epicentrul în judeţul Buzău, fiind înregistrat în 4 ianuarie.

În 22 noiembrie 2014, în Vrancea s-a produs un cutremur de 5,7 grade, fiind cel mai mare ca magnitudine înregistrat în România în ultimii 10 ani. Seismul a fost simţit şi în Bucureşti şi a fost urmat de mai multe replici, care nu au depăşit însă 3,3 grade. Din cauza cutremurului, alimentarea cu energie electrică a fost afectată în mai multe localităţi din judeţul Galaţi. Serviciile de ambulanţă din Vrancea au primit mai multe apeluri pentru atacuri de panică, iar funcţionarea unor reţele de telefonie mobilă a fost afectată temporar.

Tot în Vrancea, la 6 octombrie 2013 a avut loc un cutremur de 5,5 grade pe scara Richter, fiind atunci cel mai mare din ultimii patru ani.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
taiat legume pixabay jpg
Titanic  sursa   Shutterstock jpg
ekasup vanuatu captura video jpg
ambulanta, foto shutterstock jpg
cel mai mare hotel booking jpg
medic png
animal companie caine freepik jpg
scumpiri jpg
image
image