E oficial! Se închid din nou restaurantele, cafenelele și cinematografele din București

Ultima actualizare:

    Bucureștiul intră din nou în scenariul roșuFoto: Pixabay
Bucureștiul intră din nou în scenariul roșuFoto: Pixabay

Comitetul Municipiului București pentru Situația de Urgență a anunțat noi măsuri, după creșterea masivă a numărului de cazuri de coronavirus din București. Capitala intră iar în scenariul roșu. Astfel, restaurantele la interior, teatrele, cinematografele, sălile de jocuri de noroc cafenelele și cluburile se închid începând din această noapte.

Totodată, în unitățile de învățământ, participarea la ore se va desfășura astfel, conform documentului transmis de CMBSU:

Cu prezență fizică pentru:

  • Toți preșcolarii și elevii din învățământul primar
  • Elevii din clasele a VIII-a, a XII-a, a XIII-ea și elevii din anii terminali din învățământul profesional și postliceal, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție, până la jumătate din numărul total de elevi înmatriculați în respectivele clase terminale
  • Este permisă organizarea cu prezență fizică,în unitățile de învățământ a următoarelor activități
  • Simulările examenelor naționale și a examenelor pentru anii terminali
  • Evaluările naționale
  • Orele remediale pentru toate clasele
  • Participarea zilnică, în sistem online, a elevilor din celelalte clase/ani de studiu


Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
aligator istock jpg
Femeie care s-a trezit din somn - dimineata - pat FOTO Shutterstock
mcdonalds jpg
image png
image png
GettyImages 2283212062 jpg
bagaj hotel istock jpg
Ministrul Energiei Bogdan Ivan FOTO: captură video Facebook
image
image