Mesajele protestatarilor din Piaţa Victoriei: ”De ce vă zice lumea ciordache?”

Ultima actualizare:

    Protestatarii au venit pregătiți de acasă cu pancarte
Protestatarii au venit pregătiți de acasă cu pancarte

Legea grațierii și ordonanța privind modificarea Codului penal a scos lumea în stradă. Duminica, iar mai nou și în timpul săptămânii, oamenii au ieșit în stradă ca să protesteze. Au scandat, dar au și arătat tuturor ce mesaje au de transmis.

”În democrație hoții stau în pușcărie”, ”Mandatați să reprezentanți, nu să abuzați”, ”Grup infracțional treci la tribunal”, ”De ce vă zice lumea ciordache?”, ”Hoții de la guvernare să stea la răcoare”,”Respect pentru statul de drept”, ”Când ai un guvern penal, amnistia e pe val”, ”Dragnea, dacă nu știi pentru ce prostestăm, vino să ne întrebi!”, ”Îndeplinit scopul, demisia”.

Acestea sunt doar câteva dintre mesajele scandate sau scrise pe pancartele purtate de protestatari aseară, în cea de a patra zi a manifestaţiilor.

Prima avut loc pe 18 ianuarie, imediat ce s-a aflat că Guvernul Grindeanu avea pe ordinea de zi să treacă grațiarea și amnistia printr-o ordonanță de urgență. Aceasta a fost restrasă în ultimul moment, imediat ce președintele Klaus Iohannis a venit să ceară explicații de la premier.

În acest moment, are loc cea de-a cincea manifestație. În piața Victoriei sunt în jur de 2.000 de protestatari, iar la Timișoara peste 600.

simeon stalpnicul png


Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
pod png
dragos pislaru si ilie bolojan foto facebook dragos pislaru jpg
tookapic work 933061 jpg
plaja scotia jpg
1 maioneza de casa png png
f13abe2b 0c5a 4318 a99c a209ff8a1867 png
whatsapp image 2026 04 30 at 05 18 21 1 jpeg
nava msc iran romani jpg
image
image