Povestea lui Arsenie Boca, în «Weekend Adevărul»

Ultima actualizare:

I s-a interzis să mai poarte haina monahală sau să slujească în altar, ca preot. Pictura sa, cu un caracter unic în lume, a făcut ca Biserica Drăgănescu, din judeţul Giurgiu, să devină o „Capelă Sixtină a Ortodoxiei Româneşti".

Acum, la mormântul lui de la Mănăstirea Prislop vin săptămânal mulţimi de pelerini. În Săptămâna Mare, „Weekend Adevărul" (numărul din 3-5 mai) vă prezintă o poveste despre Arsenie Boca, spusă cu vorbele unor oameni care l-au cunoscut.

Aspazia Oţel Petrescu, fost deţinut politic, îşi aminteşte cum, într-o noapte, Arsenie Boca a purtat prin furtună o lumânare aprinsă.

„Era de groază, bubuia furtuna, iar sălciile pur şi simplu măturau aleea cu coroanele lor. Părintele a luat din sfeşnic o lumânare groasă şi ne-a ţinut-o nouă, să avem lumină. La vijelia aia, flăcările se învolburau în toate felurile, mergeau în dreapta, în stânga, dar nu s-au stins. Apoi mi-a spus: «Ţine şi tu lumânarea asta». La mine lumânarea s-a stins imediat. «Vezi», a adăugat, «trebuie să înveţi să ţii o lumânare în furtună».



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Catalin Rizea, Dan Capatos, foto captura TikTok, arhiva jpg
bacsis, foto Shutterstock jpg
Nicolae Ceauşescu, la Conferinţa Naţională a PCR din decembrie 1977 (© „Fototeca online a comunismului românesc”, cota: 2/1977)
Barbat arestat - catuse FOTO Shutterstock
base si maria jpg
seismograf cutremur istock jpg
jerash jpg
dublin irlanda pixabay jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net