Primul condamnat pe viață după Revoluție, eliberat și arestat din nou

Ultima actualizare:

    Așa arăta  Remus Tudor,  în 2012, după 22  de ani de închisoare
Așa arăta Remus Tudor, în 2012, după 22 de ani de închisoare

Surpriză mare pentru polițiștii din București, care au reținut acum trei zile un bărbat de 53 de ani pentru șantajarea unei minore.

Aceștia au descoperit că este vorba de Remus Tudor, primul infractor condamnat pe viață după Revoluție și eliberat între timp. Potrivit adevărul.ro, în luna septembrie, o tânără de 17 ani a reclamat la poliție că un bărbat pe care îl cunoscuse cu câteva luni în urmă a forțat-o să întrețină relații sexuale cu el. Suspectul a amenințat-o că va trimite familiei și altor persoane fotografii cu puștoaica în ipostaze intime.

Cum a ajuns Remus Tudor în libertate?

Bărbatul a fost arestat în 1990 pentru crimă, după ce și-a ucis o colegă de serviciu. Pentru că, imediat după Revoluţie, a fost abrogată pedeapsa cu moartea, Tudor a devenit primul român condamnat la închisoare pe viaţă după căderea regimului comunist. Acesta a fost eliberat în 2012, potrivit unei legi care le permite celor condamnaţi la închisoare pe viaţă să poată fi puşi în libertate doar dacă au executat cel puţin 20 de ani din condamnare şi au avut, pe perioada detenţiei, un comportament ireproşabil. Acum, în cazul acuzațiilor de șantaj, instanța a dispus arestarea preventivă a bărbatului de 53 de ani.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
Nicușor Dan a semnat demisia... www.stirilekanald.ro
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
suc merisoare vecteezy jpg
incendiu soveja foto 1 jpeg
un roman curata parcuri si spatii publice in bulgaria foto captura video instagram fixer dad  png
tiramisu1 jpeg
carusel sppania x jpg
astrolob bbc jpg
elvetia shutterstock jpg
WhatsApp Image 2026 04 26 at 15 25 04 (1) jpg
image
image