Răsturnare de situație: Coiful de la Coțofenești, furat la ordinul unor interlopi români? Declarația procurorului general Alex Florența

Apar noi informații șocante în cazul Coifului de la Coțofenești. Relicva ar fi fost sustrasă la comanda unor interlopi din România. Ipoteza a fost confirmată și de procurorul general Alex Florența, care a declarat că ancheta ia în calcul implicarea unor grupări interlope în orchestrarea furtului.

Coiful de la Coțofenești ar fi fost furat la ordinul unor interlopi din România / foto: arhiva Click
Coiful de la Coțofenești ar fi fost furat la ordinul unor interlopi din România / foto: arhiva Click

Publicația olandeză RTL Nieuws a dezvăluit că furtul spectaculos al tezaurului dacic expus la Muzeul Drents din Assen ar fi fost orchestrat la comanda unor interlopi din România. Jurnaliștii olandezi susțin că gruparea de motocicliști Hardliners, implicată direct în spargerea muzeului, ar fi fost recrutată special pentru această misiune de către rețele infracționale românești.

Potrivit surselor citate din rândul anchetatorilor și al lumii interlope, comanda a fost dată pentru ca piesele de patrimoniu, extrem de valoroase, să fie folosite ca monedă de schimb. Scopul ar fi fost eliberarea unui infractor român din închisoare, utilizând artefactele ca element de negociere într-un context neclarificat complet deocamdată.

Ce spune procurorul general Alex Florența

Conform unei surse apropiate anchetei, casca s-ar putea afla încă pe teritoriul Olandei, ceea ce dă speranțe că piesele de patrimoniu vor putea fi recuperate și repatriate în siguranță. Ancheta este în plină desfășurare, iar implicările la nivel internațional devin tot mai evidente.

Se adună indicii că coiful nu a fost topit. Probabil că se află undeva în apropiere de Heerhugowaard, înfășurată într-un prosop”, a declarat o sursă apropiată anchetei poliției.  

Procurorul general al României, Alex Florența, a confirmat că pista legăturii cu rețele de crimă organizată din România este în prezent investigată de anchetatori. 

Publicația olandeză amintește cum, în noaptea de 24 spre 25 ianuarie, hoții au folosit o bombă artizanală pentru a forța o ușă a Muzeului Drent, unde era expusă colecția de piese de tezaur din România.

În patru minute, hoții au spart două vitrine, folosind ciocane mari, și au plecat cu coiful de la Cotofenesti și trei brățări de aur, cu o valoare totală de asigurare de 5,8 milioane de euro.

Citește mai multe pe Adevărul.ro

Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
sportpesurse.ro
image
www.bugetul.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
fingers 376812 1280 jpg
piersici piersica adobestock jpg
Singapore Airlines, foto shutterstock jpg
Orasul Hum, foto Shutterstock jpg
epava franta facebook jpg
puzzle jpg
Primul Razboi Mondial @GettyImages jpg
nicusor dan ilie bolojan jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net