S-a cutremurat pământul în Vrancea

Ultima actualizare:

    Seismul a avut o intensitate de 4 grade pe scara RichterFoto Click!
Seismul a avut o intensitate de 4 grade pe scara RichterFoto Click!

Val de cutremure în Vrancea! Ieri, la ora 17.33, a avut loc un cutremur cu magnitudinea de 3,1 grade pe scara Richter.

Seismul a avut loc la o adâncime de 113 de kilometri, iar localitățile cele mai apropiate de epicentru au fost Buzău (40 kilometri), Râmnicu Sărat (43 kilometri), Vălenii de Munte (46 kilometri), Mizil (48 kilometri) și Covasna (55 kilometri).

De la începutul anul și până în prezent au avut loc în jur de 100 cutremure, iar cel mai mare s-a produs în 29 martie, în județul Buzău, și a avut o magnitudine de 4,9 grade pe scara Richter.

Totodată, au mai fost înregistrate două cutremure cu magnitudinea de 4,6 grade pe Richter, unul având loc în 24 ianuarie, iar celălalt pe 16 martie.

Anul trecut, pe 22 noiembrie, s-a produs un cutremur de 5,7 grade pe scara Richter, mișcarea tectonică fiind cea mai mare înregistrată în România în ultimii ani.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
ecuatie jpg
tabu jpg
bolojan intalnire delegatie OCDE FOTO Adevărul 11 31 30 jpeg
image png
radar jpg
avioane sua kogalniceanu jpg
ploaie romania jpg
par alb istock jpg
image
image