Trei turiste surprinse de furtună, salvate din Bucegi

Ultima actualizare:
simeon stalpnicul png

Salvamontiştii şi jardamii montani au intervenit, în noaptea de marţi spre miercuri, pentru a salva trei turiste care au fost surprinse de furtună în Munţii Bucegi, între Cabana Padina şi staţiunea Bran. Cele trei femei au fost coborâte în siguranţă la Refugiul Zănoaga unde au rămas peste noapte.

Cele trei turiste au plecat în drumeţie marţi dimineaţă când cerul era senin. Au ignorant însă avetizarea meteorologilor care anunţa că vremea se va strica. Le-a prins noaptea pe munte, dar şi o furtună violentă. Speriate şi epuizate, femeile au sunat la 112. Au anunţat că nu sunt rănite, dar că nu îşi mai pot continua drumul.”Echipele de intervenţie s-au constituit rapid şi, în 45 minute, au început deplasarea spre grupul care apelase, solicitând ajutor. După un traseu de aproximativ o oră, folosindu-se şi mijloace auto din dotarea Jandarmeriei Brașov, s-a ajuns la cele trei turiste. Acestea nu prezentau simptome sau traumatisme, fiind doar epuizate fizic”, a declarat Ciprian Aldea, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Braşov. Cele trei femei au fost transportate către Refugiul Zănoaga, unde au rămas peste noapte. 



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
aligator istock jpg
Femeie care s-a trezit din somn - dimineata - pat FOTO Shutterstock
mcdonalds jpg
image png
image png
GettyImages 2283212062 jpg
bagaj hotel istock jpg
Ministrul Energiei Bogdan Ivan FOTO: captură video Facebook
image
image