O capră uriaşă din paie tematică, incendiată din nou

Ultima actualizare:

Potrivit purtătoarei de cuvânt a municipalităţii din Gavle, Anna Ostman, incendierea caprei din paie înaltă de 13 metri a avut loc miercuri, în jurul orei locale 03.00, până dimineaţă rămânând în urmă numai un schelet de lemn carbonizat.

De când a fost instalată această capră din paie, în 1964, în Gavle, pentru a marca sezonul sărbătorilor de iarnă, vandalii au incendiat-o de 24 de ori. De alte câteva ori a fost distrusă, călcată de maşină sau i-au fost tăiate picioarele.

În 2006 şi 2007 oficialii oraşului au turnat peste ea chimicale antiinflamabile, însă au renunţat să mai facă acest lucru pentru că substanţele decolorau capra, făcând-o 'să arate ca un câine de vânătoare maro, în loc de o capră galbenă din paie', potrivit purtătoarei de cuvânt.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
pexels mariana serban 56316290 9679284 jpg
ploi vijelii si grindina in jumatate de tara meteorologii au emis cod galben si anunta o schimbare radicala a vremii 999200 webp
loto
haine second hand   foto pixabay angelsover jpg
image png
image png
image png
Prima casa, foto Shutterstock jpg
image
image