Omul de Neanderthal a dispărut pentru că era «prea inteligent»

Ultima actualizare:

Cercetătorii americani susţin că oamenii de Neanderhtal nu au dispărut din cauza superiorităţii intelectuale a oamenilor moderni, aşa cum se considera până acum, scrie Daily Mail.

Studiul realizat de cercetătorii din Arizona afirmă că indivizii din cele două subspecii au convieţuit şi s-au împerecheat, până când oamenii de Neanderthal au fost absorbiţi, treptat, de oamenii moderni, care erau mult mai numeroşi.

În urmă cu 30.000 de ani, oamenii de Neanderthal au încetat să mai formeze o populaţie distinctă.

Faptul că s-au împerecheat a condus la dispariţia propriei lor specii, a explicat profesorul Julien Riel-Salvatore de la University of Colorado. „În multe privinţe, ei au fost pur şi simplu victimele propriului lor succes”, a adăugat savantul american.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Zona Moeciu Foto Lucian Ignat jpg
cai maltratati la un targ din satu mare foto kola kariola png
Canicula caldura vara FOTO Shutterstock jpg
porumb istock jpg
bucuresti piata unirii foto pixabay jpg
piscina istock jpg
P 20 Sfintii Petru si Pavel WC jpg
WhatsApp Image 2026 06 28 at 13 39 33 jpeg
image
image