Studiu: Nucile previn cancerul de sân

Ultima actualizare:

Iată ce spun specialiştii!

Rezultatele studiului sunt destul de promiţătore! Persoanele care mănâncă 50 g de nuci pe zi sunt mai protejate de riscul cancerului de sân, afirmă oamenii de ştiinţă americani de la Universitatea „Marshall” din Virginia de Vest.

Cercetătorii au realizat testele pe cobai programaţi genetic să se îmbolnăvească şi să dezvolte tumori canceroase. Într-o primă fază, cobaii care au consumat zilnic nuci au prezentat un risc de două ori mai scăzut de cancer, în comparaţie cu cei care nu au consumat deloc (tumorile s-au micşorat).

„Nucile modifică activitatea unor gene responsabile de cancerul de sân atât la cobai, cât şi la oameni. În nuci se găsesc substanţe care, pe de o parte, împiedică formarea tumorilor, iar pe de altă parte, le încetineşte creşterea”, afirmă Elaine Hardman, coordonatorul studiului, potrivit Click pentru femei.

100 g de nuci conţin: fibre 4 g, calciu 100 mg, fier 3 mg, zinc 3 mg, vitamina E 24 mg, Seleniu 18 microg, acid folic 70 microg.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
WhatsApp Image 2026 03 10 at 13 58 06 (2) jpg
Insula Malamala din Fiji FOTO SHUTTERSTOCK
romania sub imperiul flacarilor incendii de vegetatie uscata si padure in 35 de judete 164744 webp
Elon Musk, Shutterstock jpg
perete negru camera istock jpg
batut de nevasta jpg
jean rogoveanu captura video jpg
vacanta turcia jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net