Un vulcan ameninţă trei milioane de oameni din Taiwan

Ultima actualizare:
Google Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

    Ultima erupţie a vulcanului a avut loc în urmă cu 5.000 de ani
Ultima erupţie a vulcanului a avut loc în urmă cu 5.000 de ani

Vulcanul Datun, situat la mai puţin de-o oră de capitala taiwaneză Taipei, despre care se credea că este stins, este activ în continuare şi ar putea ameninţa o zonă locuită de trei milioane de persoane.

În cazul unei erupţii, vulcanul Datun ar devasta toată zona situată în jurul oraşului Taipei, potrivit publicaţiei China Post, care citează Academia Sinica, principala instituţie ştiinţifică din insulă.

Analizând cenuşa vulcanică, oamenii de ştiinţă au reuşit să stabilească faptul că ultima erupţie a vulcanului a avut loc în urmă cu 5.000 de ani şi nu cu 200.000 de ani, aşa cum se credea până acum.

Un vulcan este considerat activ când a avut o erupţie cu mai puţin de 10.000 de ani în urmă.

Primarul capitalei Taipei, Hau Lung-bin, a precizat că va ţine cont de această descoperire şi va lua măsuri pentru a anticipa o eventuală erupţie.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
shutterstock 618145943 jpg
image png
canapea curatenie istock jpg
masini vechi la casat prin programul rabla 1 jpeg
vopsea adobestock jpg
baie istock jpg
politie spania istock jpg
30dc18ce b073 46e4 8278 cf6c4ecd8c3d jpg
image
image