Renault F1 îşi propune să obţină victoria în 2011

Ultima actualizare:

    Robert Kubica
Robert Kubica

Aflată într-un proces de transformare, echipa de Formula 1 Renault va redeveni competitivă anul viitor. Cel puţin aşa anunţă Gerard Lopez, coproprietar al team-ului francez.

Clasată în acest moment pe locul 5 în clasamentul constructorilor, Renault F1 şi-ar putea câştiga statutul avut în urmă cu câţiva ani din 2011. Preşedinte al lui Genii Capitals, acţionar al echipei, Gerard Lopez este optimist. "Gustul victoriei începe să revină la piloţii noştri. Vă asigur că din sezonul viitor vom juca la victorie", a declarat omul de afaceri din Luexmburg.

Câştigătoare a titlului mondial în 2005 şi 2006, atunci când Fernando Alonso concura pentru ea, echipa Renault a cunoscut un recul în ultimii ani, îndeosebi după scandalul în care au fost implicaţi Flavio Briatore şi Nelson Piquet Jr.

În ultimele curse însă, s-a observat că monoposturile francezilor sunt tot mai competitive. "S-au schimbat câteva posturi cheie în organigrama noastră. Procesul va continua. Cred că suntem capabili să câştigăm în viitorul apropiat, să arătăm de ce suntem capabili", a adăugat Lopez.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image png
Kone targa jpg
Yoane Wissa, Congo, Campionatul Mondial (EPA) jpg
Istvan Kovacs (EPA) jpg
Anglia Croatia (EPA) jpg
Cristiano Ronaldo (EPA) jpg
Cristiano Ronaldo (EPA) jpg
Kylian Mbappe si Erling Haaland, Campionatul Mondial (EPA) jpg
image
image