City şi United s-au înfrăţit pentru a ajuta victimele atentatului din Manchester

Ultima actualizare:

    Cele două cluburi superputernice din oraş au donat împreună 1,5 milioane de lireFoto: Facebook
Cele două cluburi superputernice din oraş au donat împreună 1,5 milioane de lireFoto: Facebook

Tragedia produsă pe 22 mai la Manchester, unde o explozie a unui terorist kamikaze a ucis 22 de persoane şi a rănit alte 119 a coalizat în jurul oraşului britanic toate emoţiile pozitive posibile.

Chiar şi marea rivalitate fotbalistică locală, dintre City şi United, a fost uitată complet, cele două cluburi solidarizându-se şi punând umărul împreună la ameliorarea consecinţelor acestui dezastru. Astfel, trupele conduse de Josep Guardiola şi Jose Mourinho au făcut o chetă comună şi vor dona către "Manchester Emergency Fund" suma de 1,5 milioane de lire. Toţi banii vor merge către familiile victimelor din atentat, multe dintre ele fiind rănite şi internate în spital în stare gravă.

Fotbaliştii au avut însă şi gesturi individuale admirabile. Ivorianul Yaya Toure este unul dintre cei mai apreciaţi, el donând singur 100.000 de lire.

Ca prin minune au scăpat însă nevătămate fiicele şi soţia lui Guardiola, care au fost şi el la concertul Arianei Grande!


    Şi mijlocaşul
Şi mijlocaşul


Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Didier Deschamps si Kylian Mbappe (EPA) jpg
Thomas Partey (EPA) jpg
Cristiano Ronaldo, Portugalia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Erling Haaland (EPA) jpg
Kylian Mbappe (EPA) jpg
Lionel Messi, Argentina, Campionatul Mondial (EPA) jpg
Belgia Iran, Campionatul Mondial (EPA) jpg
Istvan Kovacs (EPA) jpg
image
image