Thriller cu final fericit pentru Sevilla

Din încleştarea spaniolă, fotbaliştii Sevillei au ieşit învingători

Liga Europa şi-a stabilit joi seara cele două finaliste care se vor întâlni pe 14 mai, la Torino, pe stadionul lui Juventus. Retururile ambelor semifinale au fost tensionate şi au avut final neaşteptat.

Cel mai frumos meci a fost cel dintre echipele spaniole, Valencia şi Sevilla. Prima pierduse cu 2-0 pe Estadio Sanchez Pizjuan şi avea şanse mici la finală, dar “liliecii” nu s-au dat bătuţi, având în minte răsturnarea din sferturile cu Basel, când au revenit de la 0-3 şi au câştigat 5-0 în retur. Feghouli l-a învins pe fostul cfr-ist, Beto, încă din minutul 14 şi a ordonat “Remuntada”.

În minutul 26, portarul Sevillei şi-a înscris un autogol cu capul, de toată frumuseţea. Valencia s-a văzut astfel nesperat de repede la egalitate şi a apăsat pe acceleraţie pentru golul trei, care a venit de la francezul Mathieu în minutul 70. La 3-0, Mestalla era în sărbătoare, şi Valencia calificată, deşi un singur gol al Sevillei îi putea ruina.

După un meci execrabil, andaluzienii au marcat în al patrulea minut de prelungire prin camerunezul M’Bia, aruncându-le pe gazde în disperare. Imaginile cu un copil, fan al Valenciei, rupându-şi pieptul de plâns sunt elocvente şi au făcut înconjurul Europei.

Nu s-a mai putut schimba însă nimic, pentru că Valencia n-a mai avut timp nici să mai arunce o dată mingea în careul advers şi Sevilla va juca a treia finală de Liga Europa din istorie, după ce le-a câştigat pe celelalte două în 2006, 4-0 cu Middlesbrough şi în 2007, 5-3 la penalty-uri, cu Espanyol.

Juventus, marea deziluzie

Fotbaliştii de la Juventus, la pământ după semifinală

Returul celeilalte semifinale, Juventus - Benfica, a fost şi el o dramă, cu italienii pe post de victime. Deşi aveau nevoie doar de 1-0 pentru calificare, în condiţiile în care pierduseră cu 2-1 la Lisabona, băieţii lui Conte n-au putut penetra apărarea lusitanilor. S-a încheiat 0-0, Juve a ratat o şansă imensă de a juca o finală de cupă europeană pe propriul teren, iar Benfica va bifa a doua finală de Liga Europa consecutivă, după ce anul trecut a pierdut cu Chelsea.