Umiliţi în prelungiri

Viitorul Constanţa a fost învinsă de APOEL Nicosia şi va juca în Liga EuropaFoto: Sportpictures.eu

Viitorul Constanţa a dat cu piciorul unei şanse mari în Cipru. Campioana României a fost învinsă cu 4-0, după prelungiri, de Apoel Nicosia, astfel că românii vor juca în play-off-ul Ligii Europa.

După cum începuse meciul de la Nicosia, cu două mari ratări ale lui Florinel Coman – prima a fost chiar o bară – părea că Viitorul nu va avea mari emoţii în a-şi conserva sau chiar mări avantajul luat în prima manşă, când s-a impus cu 1-0. Din păcate, golul marcat în minutul 54 de Carlao a dus meciul în prelungiri. Acolo unde dezastrul s-a produs în doar două minute. Merkis (min. 93) şi DeCamargo (min. 94) au dus rapid scorul la 3-0 şi nimic nu mai era de făcut. Astfel că punctul realizat de Efrem în prelungirile-prelungirilor nu a făcut altceva decât să consemneze o umilinţă la care nimeni nu se gândea acum o săptămână. Acum, pentru Hagi şi elevii săi urmează play-off-ul Ligii Europa, acolo unde îşi va afla adversara mâine.