472 de milioane de euro, amendă pentru «apocalipsa roşie» din Ungaria

Ultima actualizare:

Atunci, două comune din vestul Ungariei, Kolontar şi Devecser, au fost rase de pe faţa pământului, după ce un dig s-a rupt, iar 700.000 de metri cubi de apă toxică au omărât zece şi au provocat pagube imense.

Mâlul toxic, de culoarea sângelui, a făcut ca aerul să devină irespirabil şi a înroşit totul în cale, inclusiv animalele care au scăpat cu viaţă

Acum, compania vinovată de producerea "apocalipsei roşii", aşa cum a fost numit dezastrul, trebuie să plătească o amendă record de 135 de miliarde de forinţi, adică 472 de milioane de euro.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
pisica de nisip pixabay jpg
mana la nas_shutterstock 701419183 jpg
loto png
supermarket, foto shutterstock jpg
haine patate ulei istock jpg
casa vara canicula istock jpg
trandafiri istock jpg
sergiu celibidache 01 foto arhiva personala serge celibidachi jpg
image
image