Actorul Mircea Anca face mărturisiri cutremurătoare: «Tratamentul e foarte dur, îmi stafideşte muşchii»

Actorul Mircea Anca face mărturisiri cutremurătoare: «Tratamentul e foarte dur, îmi stafideşte muşchii»

Ultima actualizare:

    Orice bacterie, mirob, virus îl poate ataca pe actor
Orice bacterie, mirob, virus îl poate ataca pe actor

În urmă cu doi ani, actorul a aflat că suferă de leucemie. Iuliana Moise, soţia lui Mircea Anca, i-a fost alături pe tot parcursul acestui chin.

„Medicul mi-a zis în faţă e pe moarte", a mărturisit aceasta la Kanal D. Timp de opt luni, artistul a stat numai prin spitale şi a suferit un dublu transplant de măduvă. „M-am luptat pentru viaţă. Pleci şi nu ştii dacă mai vii. Acum mă simt bine. Am plecat cu o grupă sanguină şi m-am întors cu alta. Psihicul contează foarte mult. În fiecare secundă preţuieşti viaţa", a dezvăluit Mircea Anca, mulţumindu-le tuturor celor care l-au ajutat.

„Le mulţumesc celor care au făcut posibilă acestă minune. Medicilor, tuturor colegilor din Teatrul Naţional, directorilor şi colegilor de la alte teatre, şi nu în ultimul rând soţiei şi băiatului nostru. Pentru efortul lor am vrut să merg mai departe. Iuliana a fost alături de mine. Cel mai greu moment a fost aşteptarea ultimelor rezultate", a mai spus actorul.

După primul transplant, lucrurile au mers bine doar în proporţie de 90 la sută. De aceea a mai fost nevoie de încă un transplant: „Au fost momente foarte grele. În spital încercam să lucrez, dar nu mai puteam să citesc. Mă lăsase şi auzul. Abia aştept să ajung la teatru şi la studenţi. Îmi e dor de scenă. Mi-am făcut rost de un cărucior pentru a mă deplasa mai uşor", a dezvăluit Mircea Anca.

Iuliana a spus la rândul său: „În Israel am avut o gazdă, am stat într-un garaj compartimentat, steril, foarte curat. Niciodată n-am plâns de faţă cu Mircea. Ieşeam, să nu mă vadă". Ulterior, actorul a fost transferat într-un spital: „Pacienţii de acolo strigau după ajutor. Din 18 rezerve, 10 erau ocupate de români", a mai povestit ea. Chiar şi după întoarcerea acasă, soţia a trebuit să fie extrem de atentă cu curăţenia: „Orice bacterie, mirob, virus îl poate ataca. Am scos şi florile afară".

Mircea Anca preţuieşte fiecare reuşită, oricât de mică: „Tratamentul este foarte dur, îmi stafideşte muşchii. Încă mă lupt cu refacerea musculaturii. Număr turele de casă. Mai mult, număr fiecare pas pe care îl fac. Am bicicletă medicinală. Fac 500 de paşi şi 20 de minute de bicicletă".

Cea mai puternică motivaţie de a se lupta cu boala i-o oferă însă familia - soţia şi fiul său, Mircea: „Am descoperit că ei m-au făcut să înteleg sensul real al expresiei «Dacă iubire nu e, nimic nu e». Iuliana a avut grijă de mine. Sunt momente în care unii fug şi poţi să-i înţelegi. Dar ei n-au fugit, sunt eroii vindecării mele", a mai spus actorul.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
tumisu brain 7314501 jpg
image png
oras antic scufundat jpg
ficat jpg
livrator premiu literar jpg
canapea stil viata sedentar televizor istock jpg
lup shutterstock 1045008397 jpg
drona jpg
image
image