Al-Hilal a fost declarat clubul secolului în Asia

Ultima actualizare:

    Kan (dreapta), unul dintre jucătorii buni de la Al-Hilal
Kan (dreapta), unul dintre jucătorii buni de la Al-Hilal

Al-Hilal Riad, grupare la care este legitimat internaţionalul român Mirel Rădoi, a fost declarat clubul secolului XX din Asia de Federaţia Internaţională de Statistică a Fotbalului (IFFHS), ca urmare a rezultelor obţinute pe plan continental.

Al-Hilal a acumulat 65,50 de puncte în clasamentul IFFHS, în timp ce următoarea clasată, gruparea japoneză Yokohama Marinos, are doar 42,25 de puncte. Pe locul 3 se află echipa iraniană Esteghlal Teheran, cu 41,5 puncte.

Fondată în anul 1957, formaţia din capitala Arabiei Saudite, care în trecut a fost pregătită de Anghel Iordănescu (1999-2000), Ilie Balaci (2002-2003) şi Comin Olăroiu (2007-2009), a câştigat în istoria sa de două ori Liga Campionilor şi tot de atâtea ori Supercupa Asiei şi Cupa Cupelor.

Clasamentul a fost realizat pe baza rezultatelor obţinute de echipe în competiţiile continentale, pentru fiecare victorie sau egal oferindu-se un anumit număr de puncte.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
un bărbat a câștigat 1 milion de euro la loterie, foto Shutterstock jpg
ten jpg
masini de marfa in trafic jpg
air fryer vecteezy jpg
ploaie freepik jpg
cardinalul Pierbattista Pizzaballa facebook jpg
bani jpg
Mâncare procesată - supermarket FOTO Shutterstock
image
image