Aşa au fost ultimele 5 minute din viaţa paraşutistului

Ultima actualizare:

Un salt de antrenament i-a adus sfârşitul experimentatului paraşutist de la aeroclubul particular TNT Brothers.

Puţin după ora 20.30, Dragoş Ionescu a sărit de la 2.400 de metri dintr-un avion care a decolat de pe Aerodromul Clinceni. Era o vreme perfectă pentru sărituri.

Cinci minute îl despărţeau de cei de jos. La 30 de metri de sol, în mod inexplicabil, Ionescu a executat o manevră extrem de periculoasă: a virat stânga 90 de grade şi s-a balansat puternic.

Aşa fac paraşutiştii când vor să prindă viteză şi să aterizeze paralel cu solul, precum avioanele.

Manevra i-a fost fatală, căci paraşuta i s-a înfăşurat în jurul trupului. Bărbatul nu a mai planat, ci a căzut în gol de la circa 15 metri. Cei de la sol au auzit o bubuitură înfundată, apoi s-a lăsat o linişte de mormânt.

«A făcut stop cardiac»

„Avea politraumatisme, leziuni severe la nivelul corpului. La câteva minute de la sosirea în unitatea de urgenţe a făcut stop cardiac şi nu a mai răspuns la comenzi", ne-a spus dr. Valentin Calu, purtătorul de cuvânt al Spitalului de Urgenţă „Elias".



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Captură de ecran din 2026 03 15 la 15 39 15 png
triggermouse strawberries 5824229 1920 jpg
gradinarit  jpg
carne miel  jpg
legume verzi istock jpg
Barfa colegi birou munca FOTO Shutterstock jpg
orez, foto shutterstock jpg
chiuveta istock jpg
image
image