Capturi de 8,4 tone de cocaină columbiană în Ecuador

Capturi de 8,4 tone de cocaină columbiană în Ecuador

Ultima actualizare:

Cele mai importante capturi au fost realizate în capitala Quito. Vineri, unitatea de luptă împotriva crimei organizate a descoperit 4,3 tone de droguri ascunse în spatele unui zid fals al unei locuinţe. Într-o altă descindere au fost confiscate 3,8 tone de droguri care, conform primelor cercetări, ar aparţine gherilei marxiste Forţele Armate Revoluţionare din Columbia.

Într-o altă operaţiune, aceeaşi unitate de luptă împotriva crimei organizate a confiscat 363 kg de cocaină, şase motoare de ambarcaţiuni, două arme şi muniţie la Duran, oraş de coastă din sud-estul ţării.

Într-un alt sat din regiune, La Mana, forţele de ordine au distrus un laborator în care se puteau fabrica până la cinci tone de cocaină pe săptămână. Potrivit poliţiei, este cea mai mare unitate de acest fel descoperită vreodată în Ecuador.

Doi foşti militari ecuadorieni şi trei civili columbieni au fost arestaţi în urma acestor operaţiuni.

Potrivit Agerpres, Ecuadorul are o frontieră de aproape 600 km cu Columbia, primul producător mondial de cocaină. Teritoriul său este folosit ca punct de plecare pentru transporturile de stupefiante către SUA şi Europa.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Tort aniversar - lumanari - zi de nastere FOTO Shutterstock
gara Bruxelles Midi Zuid shutterstock 2265495175 jpg
ramasite regi spania jpg
litoralul romanesc   foto ovidiu oprea jpeg
turcia destinatii jpg
ryanair jpg
Design fără titlu (8) png
mancare cina masa pranz alimente istock jpg
image
image