Cea mai mare înfrângere a statului român la CEDO: 2,4 milioane de euro intră în executare

Ultima actualizare:

Statul român va trebui să plătească suma de 2.413.499 euro Camerei de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timişoara, în urma unui proces pierdut la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO). Banii reprezintă contravaloarea a 25 de apartamente din Piaţa Victoriei şi zona Medicinei, care au aparţinut Camerei de comerţ, însă au fost vândute de primărie foştilor chiriaşi, pe vremea comunismului.

E cea mai mare sumă pe care statul trebuie să o plătească şi mă mândresc cu asta. Pentru mine cel mai important e semnalul că oamenii pot găsi dreptate la Uniunea Europeană. Statul face foarte multe abuzuri persoanelor fizice şi juridice. Cei care sunt nedreptăţiţi şi batjocăriţi de stat pot apela la CEDO”, a declarat Georgică Cornu, preşedintele Camerei de Comerţ, Industrie şi Agricultură.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
shutterstock 29702248 cuplu indragostiti intalnire romantica restaurant jpeg
image png
mancare cina masa pranz alimente istock jpg
image png
fereastra gett creta jpeg
salcie plangatoare istock jpg
meniu restaurant jpg
Caniculă  Foto Freepik (1) jpg
image
image