Controversă în Olanda! Bătrână eutanasiată fără să îşi dorească să moară

Ultima actualizare:

Pe vremea când era sănătoasă, femeia a susţinut mereu practica eutanasierii iar când s-a îmbolnăvit de demenţă a lăsat un bilet prin care scria cum vrea să moară, scrie Daily Mail.

Ulterior, demenţa ei s-a agravat  şi nu a mai fost conştientă niciodată, iar din acest motiv nimeni nu poate şti dacă ea avut un moment de discernământ atunci când a scris biletul.

Bătrâna, al cărui nume nu a fost făcut public, a fost eutanasiată în luna martie a acestui an.

În Olanda, eutanasierea oamenilor este legală şi se foloseşte des în cazurile în cazul pacienţii suferă de o boală incurabilă.

Costurile ridicate ale tratamentului, dar şi suferinţa prin care trec îi determină pe suferinzi să ceară să le fie administrată doza letală.

Medicii sunt astfel absolviţi de orice vină, deoarece pacientul trebuie să aibă discernământ atunci când solicită să fie ucis. Pentru a se califica pentru o sinucidere asistată un pacient trebuie să convingă doi medici că are discernământ şi că se află în pragul unei suferinţe pe care o cataloghează drept insuportabilă.

Cazul femeii eutanasiate în luna martie a stârnit o adevărată controversă în lumea medicilor din Olanda.

Deşi  femeia suferea de o boală incurabilă, ea nu mai era conştientă de ani buni şi nu se ştie dacă atunci când a scris biletul ea avea sau nu discernământ, condiţie obligatorie pe care trebuie să o îndeplinească pacienţii din Olanda care vor să moară.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
porumb istock jpg
bucuresti piata unirii foto pixabay jpg
piscina istock jpg
P 20 Sfintii Petru si Pavel WC jpg
WhatsApp Image 2026 06 28 at 13 39 33 jpeg
avion franta reuters1 jpeg
Daci infatisati pe columna lui Traian foto wikimedia commons jpg
Candidatura Dianei Sosoaca la alegerile prezidentiale a fost respinsa, foto arhiva  jpg
image
image