Doriţi o slujbă? Să ne întâlnim la o cafea!

Ultima actualizare:

O sută de femei fără slujbă şi 50 de angajatori au primit o propunere, la prima vedere puţin ciudată, din partea agenţiei de recrutare din oraşul Kiel: să se comporte ca şi când ar dori să-şi găsească sufletul pereche, în cadrul unor întâlniri rapide, de doar câteva minute.

Cu ocazia unui mic-dejun de deschidere, participanţilor li s-au acordat două ore, timp în care au discutat, au băut cafea şi au mâncat cornuri. Potrivit agenţiei din Kiel, în urma experimentului au fost reţinute pentru angajare 23 de candidaturi, 11 persoane au fost selectate pentru interviuri, opt au obţinut stagii de pregărire, iar o persoană a primit un contract cu normă întreagă.

Printre doamnele şi domnişoarele dornice să-şi găsească 'slujba-pereche' figurau florărese, funcţionare şi învăţătoare.

Şomajul la nivelul întregii Germanii a scăzut uşor în luna septembrie, ajungând la 8 la sută, potrivit cifrelor anunţate miercuri de Agenţia Federală pentru Locuri de Muncă. În raport cu septembrie 2008, însă, numărul şomerilor este acum mai mare cu 266 mii de persoane.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
bella hadid profimedia jpg
Friptură din carne roșie FOTO Shutterstock
Timișoara, destinația anului FOTO Shutterstock
Aer conditionat FOTO Shutterstock jpg
mihaela bilic slabit colaj facebook pixabay jpg
virus ebola foto shutterstock
infractori canada romani jpg
urs soricei captura video jpg
image
image