Elefanţii Baby şi Nepal au fost salvaţi ! Vezi de ce erau condamnaţi la moarte

Ultima actualizare:
foto reuters
foto reuters

După 4 luni de scandal, elefanţii Baby şi Népal de la parcul Tête d'Or din Lyon îşi vor găsi în sfârşit un refugiu pe proprietatea familiei princiare de Monaco.

Prinţesa Stéphanie a acceptat să-i ia pe terenurile ei din Roc Agel, Alpes-Maritimes. Pentru a nu fi eutanasiaţi a luptat Brigitte Bardot, care a ameninţat chiar că pleacă în Rusia, precum Gerard Depardieu, dacă vor fi omorâţi.

Responsabilii de la Grădina Zoologică din Lyon voiau să-i eutanasieze pe Baby şi Nepal, foşti elefanţi de circ, pentru că sunt tuberculoşi. Se avea în vedere protejarea celorlalte animale.

Un purtător de cuvânt al Stéphaniei de Monaco a precizat că se va face un ţarc separat pentru elefanţi şi se va săpa o fosă septică pentru dejecţiile lor.

Numeroşi francezi au manifestat pentru salvarea pachidermelor.


    foto reuters
foto reuters


Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
duffy marea britanie png
harriet riddell profimedia (2) jpg
caine istock jpg
Top 3 beneficii de a instala automate de reciclare a ambalajelor daca ai un magazin jpg
Ikea FOTO Shutterstock
Politia Romana, foto Shutterstock jpg
Insula Thassos, foto Shutterstock jpg
film devel prada insta jpg
image
image