E alergică la statul în picioare! Boala e mai comună decât crezi

Ultima actualizare:
Așa arată picioarele Claudiei atunci când stă în poziție verticală
Așa arată picioarele Claudiei atunci când stă în poziție verticală

O femeie de 20 de ani suferă de o condiție foarte rară, numită Tahicardie Posturală Ortostatică (POTS). Mai pe înțelesul tuturor, Claudia Powell este alergică la statul în picioare. Situația tinerei este una foarte serioasă, și nu are nimic de a face cu lenea sau confortul.

De fapt, problemele Claudiei sunt atât de grave, încât atunci când iese din casă trebuie să folosească un scaun cu rotile. Dacă se ridică în picioare, îi crește tensiunea periculos de mult. „În termeni de bază, sunt alergică la statul în picioare. Mi-a afectat stilul de viață, trebuie să folosesc un scaun cu rotile ca să ies în oraș”, a mărturisit ea, citată de aol.com.


    Așa arată picioarele Claudiei atunci când stă în poziție verticalăfoto: Arhiva Personală
Așa arată picioarele Claudiei atunci când stă în poziție verticalăfoto: Arhiva Personală

Mai mult, tânăra a fost diagnosticată cu endometrioză, o boală a aparatului reproducător al femeilor. Deși s-a operat, Claudia nu a scăpat de probleme, care îi provoacă dureri cumplite. „Ziua mea constă din statul în pat, pentru că dacă mă ridic, să stau în picioare este prea dificil pentru corpul meu”, mai povestește ea.

Tahicardia posturală ortostatică (POTS) este o afecțiune destul de comună, evidențiază site-ul desprecopii.com. Aceasta este cel mai întâlnită la femei și fete, cu vârste cuprinse între 15 și 50 de ani. De obicei, nu este diagnosticată corect.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
alcool pexels jpeg
masini politie facebook jpg
Tânăra cu bani Foto Freepik com jpg
Captura de ecran din 2026 03 04 la 11 07 23 png
Clădire distrusă de o rachetă lansată din Iran în Tel Aviv, Israel FOTO Profimedia
benzinarie pixabay jpg
DSC04334 jpg
cafea adobestock jpg
image
image