Gazzetta dello Sport: "Spuneţi-i Sfântul Cavani"

Ultima actualizare:

"La ultima respiraţie Napoli a obţinut calificarea. Golul lui Cavani a făcut Steaua KO şi a trimis-o pe Napoli în primavara Ligii Europa, fiind singura formaţie italiană ajunsă aici", a scris sursa citată.

În cronica meciului, Gazzetta dello Sport a notat: "Daaaaaaa. La ultimul asalt Napoli a reuşit. Dumnezeul fotbalului şi-a întors din nou faţa către Stadionul San Paolo, iar San Gennaro (n.r. - patronul spiritual al oraşului Napoli) a luat chipul lui Cavani... Miracol. Lovitura de cap a lui Cavani este o adevarată lovitură de geniu. Uruguayanul a făcut din nou sa erupă Vezuviul".

În ceea ce-l priveşte pe antrenorul formaţiei Steaua Bucureşti, Marius Lăcătuş, Gazzetta dello Sport a scris: "Nu a avut curajul să mute nimic şi şi-a ţinut echipa în propria jumătate. A încercat sa îngheţe meciul, la fel cum era şi temperatura de afară".

Cotidianul italian le-a acordat jucătorilor români note între 5 (Martinovici şi Bicfalvi) şi 6,5 (Angelov), iar tehnicianului Lăcătuş nota 5,5.

Formaţia Steaua Bucureşti a ratat calificarea în 16-imile Ligii Europa, după ce a fost învinsă, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), de echipa italiană Napoli, în ultima etapă a Grupei K a competiţiei. Golul echipei italiene a fost marcat în minutul 90+3 de Cavani, care a trimis mingea în poartă, din trei metri, la un corner executat de pe partea dreaptă. Cavani a marcat şi la Bucureşti, în minutul 90+7 al partidei de pe Stadionul Steaua, egalând atunci scorul la 3.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
mihaela bilic slabit colaj facebook pixabay jpg
virus ebola foto shutterstock
infractori canada romani jpg
urs soricei captura video jpg
diana sosoaca vladimir putin jpg
autostrada brasov fagaras jpg
ursi  jpg
Fosta platformă chimică din Târnăveni  Foto Ilie Olar  Google Earth (1) jpg
image
image