GPS-ul ne va da informaţii despre trafic în timp real

Ultima actualizare:

Potrivit incont.ro, sistemul este deja în teste pe internet, dar va fi lansat oficial de anul viitor. Sistemul primeste informatii de la politie, Infotrafic, Compania de drumuri şi acestea apar pe hartă.

Deşi la prima vedere pare complicat, tot procesul este foarte simplu. După ce este selectată destinaţia, navigatorul anunţă dacă pe traseul ales există vreun obstacol.

Sute de mii de români care folosesc în prezent GPS-ul ştiu că aparatul alege ruta cea mai scurtă, dar nu te anunţă ce obstacole există pe traseu.

De acest sistem ar putea beneficia în special şoferii care se confruntă cu traficul din marile oraşe pentru că le oferă date despre accidentele de circulaţie, coloanele care aglomerează traficul, restricţiile de circulaţie sau lucrările care se desfăşoară la infrastructură.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
cirese pixabay jpg
ghiseu taxe png
akkad shutterstock1 jpeg
Barbat supărat smartphone FOTO Shutterstock jpg
Cum să alegi o mașină de spălat eficientă pentru spații mici jpg
Copil bani elev alocatie FOTO Shutterstock
ride-sharing-uber-bolt
vera WANG jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net