Guvernul va cumpăra Castelul Peleș de la familia regală?

Ultima actualizare:

    Castelul Peleş
Castelul Peleş

În luna martie va expira contractul dintre statul român și Casa Regală a României. Statul, care plăteşte 72.000 de lei chirie pe an, a fost dispus să ofere 30 de milioane de euro Casei Regale în 2010, dar tranzacţia nu s-a concretizat.

De la 1 martie 2007, Castelul Peleş şi Pelişor au fost retrocedate familiei regale a României, dar închiriate statului român. De atunci, de administrarea castelului se ocupă Ministerul Culturii. Peleşul este, după Castelul Bran, al doilea castel din ţară ca număr de turişti care îi trec pragul anual. Pentru fiecare metru pătrat al Castelului Peleş, Guvernul plăteşte chirie doi lei, bani impozitaţi de ANAF. Ministerul Culturii ia însă în calcul varianta cumpărării castelului, scrie digi24.ro. Oficialii Casei Regale spun că, până în acest moment, nu au existat discuţii pentru cumpărarea Castelului Peleş. În martie, anul acesta, se vor întâlni să renegocieze contractul. Castelul Peleş se întinde pe o suprafață de 3.200 mp, are 160 de camere și peste 30 de băi. 



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Drapel Romania MAPN FOTO MAPN jpg
vama bulgaria profimedia jpg
667603927 1490937755734158 7052397436228229917 n jpg
image png
image png
Pensionari făcând calcule FOTO: Shutterstock
canicula bucuresti jpg
romani marea britanie jpg
image
image