I-a făcut un chiuretaj unei paciente deşi nu era însărcinată

Ultima actualizare:

    Adolescenta avea o sarcină de 14 săptămâni
Adolescenta avea o sarcină de 14 săptămâni

Procurorii de la Parchetul Judecătoriei Iaşi au decis trimiterea în judecată a unui medic de la o maternitate din Iaşi, pentru neglijenţă în serviciu, acesta fiind acuzat că a făcut o operaţie de chiuretaj unei paciente care nu era însărcinată.

Potrivit rechizitoriului întocmit de procurori, medicul Mariana Butnaru din cadrul maternităţii Cuza Vodă din Iaşi i-a făcut un chiuretaj unei femei dintr-o comună ieşeană, deşi aceasta nu era însărcinată, informează Mediafax.

Procurorii susţin că pacienta a fost consultată pe 12 decembrie 2007 de medicul Mariana Butnaru, care a diagnosticat-o cu sarcină în luna a doua, avort în evoluţie şi hemoragie.

După chiuretaj, femeia a fost externată, dar a revenit la spital, întrucât s-a simţit rău, fiind supusă unei noi intervenţii chirurgicale.

Anchetatorii au stabilit că diagnosticul de sarcină a fost pus superficial, medicul provocându-i pacientei, în urma intervenţiei chirurgicale, o perforaţie uterină.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Almașu Mare, foto Facebook jpg
mabelamber pathway 3596034 1280 jpg
5 front hoti jpg
Elveția, incendiul din Crans-Montana FOTO Profimedia
semn png
641273686 1237730801844498 7184082427051235785 n jpg
supermarket, foto shutterstock jpg
cancer   foto pixabay   pdpics jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net