În Bulgaria, circulaţi cu farurile aprinse tot timpul!

Ultima actualizare:

Începând de marţi, de când a intrat în vigoare noul act normativ, conducătorii auto sunt obligaţi să folosească luminile de întâlnire în timpul zilei pe tot parcursul anului, scrie cotidianul Monitor, citat de Agerpres.

Altfel, riscă să fie amendaţi! Vestea bună e că sancţiunile sunt minime, între 5 şi 10 euro.

Spre deosebire de şoferii prinşi la volan băuţi, care riscă amenzi usturătoare, între 250 şi 500 de euro, plus permisul suspendat între 6 şi 12 luni.

Aceleaşi amendamente vizează şi bicicliştii, care sunt obligaţi să poarte veste reflectorizante de fiecare dată când circulă în afara localităţilor, dar şi în oraş când este întuneric sau când vizibilitatea este limitată.

În caz contrar, ei riscă o amendă de 5 euro. Pietonii care traversează neregulamentar şi vor şi prinşi de poliţişti vor plăti între 10 şi 25 euro.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
buchet flori adobestock jpg
Primele imagini cu coiful de la Coțofenești găsit FOTO AFP
curte curatenie jpeg
parchet freepik jpg
sandra rahm instagram jpg
chiuveta aur avion sebastian linus jpg
explozie prahova captura video jpg
Femeie obosită FOTO Shutterstock
image
image