Două trenuri s-au ciocnit în sudul Pakistanului. Zeci de oameni au murit

Ultima actualizare:

    Accident feroviar grav în Pakistanfoto: Profimedia
Accident feroviar grav în Pakistanfoto: Profimedia

Cel puţin 30 de oameni au murit şi mai multe zeci au fost răniţi, în urma coliziunii a două trenuri în sudul Pakistanului, relatează BBC.

Oficialii au spus că un tren a deraiat, iar un altul l-a lovit în provincia Sindh. Răniţii au fost duşi la spitalele din apropiere, iar unii dintre ei sunt în stare critică, anunță News.ro, care citează BBC.

Potrivit declaraţiilor unui oficial din districtul Ghotki, opt vagoane au fost distruse, iar echipele de salvare întâmpină dificultăţi în misiunea de a scoate pasagerii prinşi în acestea.

Vagoane supraaglomerate și probleme cu șinele

Nu este clar ce a făcut ca trenul să deraieze. Accidentul a avut loc în diminează zilei de luni, când expresul Millat, care venea din Karachi, a deraiat. Expresul Sir Syed, care circula dinspre Rawalpindi, l-a lovit şi l-a răsturnat.

Trenul este un mijloc de transport foarte popular în Pakistan. Vagoanele sunt deseori supraaglomerate, iar starea trenurilor este precară. Accidentele feroviare sunt deseori cauzate de deraieri şi coliziuni la intersecţii care nu sunt controlate de personal.

Potrivit autorităţilor, principalele trei cauze ale accidentelor feroviare în Pakistan sunt lipsa mentenanţei şinelor, problemele de semnalizare şi locomotivele vechi.

Citește și:

Panică întru-un tren rămas fără frâne, pe ruta București-Craiova

Manelistul Tavy Puștiu a murit în urma unui accident, în timp ce era live pe Facebook. Un tren l-a lovit în plin



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
rana peste iepure jpg
ciocan judecator
canicula bucuresti jpg
dinamo facebook jpg
ambulanta, foto shutterstock jpg
shutterstock 29702248 cuplu indragostiti intalnire romantica restaurant jpeg
image png
mancare cina masa pranz alimente istock jpg
image
image