Grupările antitero spun că militanții ISIS se îndreaptă spre Franța și Belgia

Ultima actualizare:

    Grupările anti-tero spun că militanții Statului Islamic/Daesh au plecat din Siria și se îndreaptă către Franța și Belgiafoto: AP
Grupările anti-tero spun că militanții Statului Islamic/Daesh au plecat din Siria și se îndreaptă către Franța și Belgiafoto: AP

Autoritățile au intrat în alertă, după ce au primit notificări de la o grupare antitero. Mai mulți militanți ai Statului Islamic/Daesh ar fi plecat din Siria, îndreptându-se către Franța și Belgia.

Poliția belgiană a alertat ofițerii din întreaga țară, potrivit dailymail.co.uk. Cu toate acestea, deocamdată, nu s-au luat măsuri pentru sporirea nivelului de securitate.

O publicație franceză a citat alerta primită de celula belgiană anti-terorism, spunând că militanții „au plecat din Siria în urmă cu aproximativ o săptămână și jumătate, cu scopul de a ajunge în Europa prin Turcia și Grecia cu barca, fără pașapoarte”.

Potrivit publicației DH, militanții ar fi înarmați și instruiți să se divizeze în două grupuri, unul dintre ele urmând să comită atacuri în Belgia, iar celălalt în Franța. Potențialele ținte din Belgia ar include un centru comercial, un restaurant fast-food și o stație de poliție. În ceea ce privește Franța, nu au fost menționate posibile ținte, însă aproximativ 2.5 milioane de oameni sunt așteptați să vină la meciurile campionatului de fotbal Euro 2016.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
mici jpg
castel franta1 jpeg
avion freepik jpg
Ionel Onofraş foto facebook png
Templu megalitic Malta FOTO Shutterstock jpg
1d1cd9f1 f1f9 46ee adda 34ed1d18fab0 jpg
hot magazin  jpg
masini politie facebook jpg
image
image