Igor Dodon dorește închiderea oficiului NATO de la Chișinău

Ultima actualizare:

    Igor Dodon dorește ca Republica Moldova să fie recunoscută ca stat neutruFoto: Facebook
Igor Dodon dorește ca Republica Moldova să fie recunoscută ca stat neutruFoto: Facebook

Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, are pe zi ce trece o atitudine tot mai ostilă față de Occident. În ciuda faptului că vrea recunoașterea statutului de neutralitate, Dodon are o politică evident pro-rusă.

Liderul Republicii Moldova a făcut recent o vizită oficială la Bruxelles, dar se pare că nu s-a întors deloc cu o atitudine de reconciliere. Acesta a anunțat că intenționează să închidă biroul NATO de la Chișinău dacă Alianța Nord-Atlantică are în plan înființarea acestuia în primăvară, informează Digi 24.

De asemenea, în urmă cu puțin timp, Igor Dodon a mai declarat că urmărește să anuleze Acordul de Asociere cu Uniunea Europeană după alegerile parlamentare care vor avea loc anul viitor, precizează sursa citată.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
federicomaderno bedbug asian 4525957 jpg
Ciprian Ciucu la Şedinţa Consiliului General al Municipiului Bucureşti FOTO Inquam / George Călin
Bulgaria, foto Shutterstock jpg
Insula Tinos, orașul Chora, Grecia FOTO Shutterstock
paul de romania profimedia jpg
ivana knoll instagram croatia sursa instagram (6) jpg
Bologna, vedere panoramică la apus Foto shutterstock 397150111 jpeg
Mihaela Bilic, foto Facebook jpg
image
image