Îngropaţi de vii sub dărâmături

Ultima actualizare:
simeon stalpnicul png

Un seism moderat cu magnitudinea de 5,2 a zgâlţâit Mexicul, duminică noaptea, la 18 km de Xalpatlahuac. Mai multe clădiri s-au prăbuşit îngropându-i de vii pe locuitori, relatează CNN, citând autorităţile locale.

Seismul cu epicentrul situat la 360 km de Mexico City a fost resimţit inclusiv aici, declanşând sirenele maşinilor, spărgând vitrinele şi doborând mai mulţi stâlpi de electricitate şi telefonie. Avertismentul de tsunami a fost ridicat la scurt timp, însă întreaga populaţie se teme de un nou dezastru.

Acum trei luni, un seism de 7,2 grade a lovit statul Oaxaca fără a face victime omeneşti. Însă în septembrie 2017, seismele de 8,2 şi respectiv 7,1 au făcut peste 320 de victime.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
delta dunarii jpg
Piața Sfatului din Brașov (© Pixabay)
saracie freepik jpg
image png
dugogn adobestock jpg
prosop istock jpg
legume flori fructe istock jpg
atemoya adobestock jpg
image
image