Mai multe gorile de la o grădina zoologică din San Diego, infectate cu Covid-19

Ultima actualizare:

    Gorilele au fost carantinate, iar angajații grădinii zoologice speră ca animalele să se recupereze cât mai curând Sursa foto: The Guardian
Gorilele au fost carantinate, iar angajații grădinii zoologice speră ca animalele să se recupereze cât mai curând Sursa foto: The Guardian

Mai multe gorile de la Zoo Safari Park din San Diego, California, sunt infectate cu Covid-19. Asistăm la o premieră căci în momentul de față avem de-a face cu primul caz de îmbolnăvire la primate.

Mai multe gorile de la Zoo Safari Park din San Diego, California, sunt infectate cu Covid-19, atransmite AP. Se pare că primatele s-au îmbolnăvit după ce au intrat în contact cu un angajat al grădinii zoologice, bolnav de coronavirus, dar asimptomatic. 

Lisa Peterson, directorul executiv al parcului, a declarat că este vorba despre un număr de opt maimuțe care au fost testate pozitiv la Codid-19. Decizia testării animalelor a fost luată după ce acestea au intrat în contact cu un angajat bolnav și, ulterior, au început să tușească. 

Veterinarii monitorizează îndeaproape animalele care au intrat în carantină și stau laolaltă în habitatul lor din parc. 



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Design fără titlu (6) png
hartie igienica jpg
copac plantat gradina curte pom istock jpg
luna roz istock jpg
Plajă la Eforie Nord FOTO Shutterstock
Tineri care se muta intr-un apartament in chirie FOTO Shutterstock
omizi1 jpeg
dieta slabit istock jpg
image
image