Mesajul lui Boris Johnson după finala Euro 2020: "Un rezultat dureros, dar jucătorii englezi au jucat ca niște eroi"

Premierul britanic Boris Johnson i-a felicitat pe jucători pentru modul în care au evoluat în finala Campionatului European Sursă foto: Profimedia

Premierul Marii Britanii, Boris Johnson, care s-a aflat în tribunele Stadionul Wembley la finala Euro-2020, a transmis un mesaj de încurajare jucătorilor englezi, care au fost învinşi de Italia.

Reprezentativa Italiei a câştigat, duminică seară, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, învingând în finală Anglia, scor 4-3 în urma loviturilor de departajare. Pentru Italia este al doilea trofeu continental, după cel obţinut în 1968.

Premierul Marii Britanii, Boris Johnson, a transmis un mesaj jucătorilor britanici și i-a felicitat pentru modul în care au evoluat în cadrul Campionatului European. El a subliniat că, deși aceștia nu au câștigat finala competiției, jocul lor a fost unul care merită să fie apreciat.

"Acesta a fost un rezultat dureros pentru finalul Euro-2020, dar Gareth Southgate şi echipa Angliei au jucat ca nişte eroi. Au făcut naţiunea mândră şi merită un mare credit", a scris Johnson, pe reţelele de socializare, conform News.ro.

Italia a câștigat finala Campionatului European de Fotbal Sursă foto: Profimedia

Pentru englezi a deschis scorul Luke Shaw, în minutul 2. Este cel mai rapid gol înscris vreodată într-o finală de Euro.

Italienii au egalat prin Bonucci, în minutul 67. Bonucci este cel mai în vârstă jucător care a înscris într-o finală de Euro (34 de ani, 71 de zile).

La finalul prelungirilor, s-a trecut la loviturile de departajare, scorul fiind 1-1. La loviturile de departajare, pentru Italia au marcat Berardi, Bonucci şi Bernardeschi. Au ratat Belotti şi Jorginho. Pentru Anglia au marcat Kane şi Maguire. Au ratat Rashford, Sancho şi Saka.