Trei bolnavi de Covid au murit într-un incendiu la un spital din Bulgaria

Ultima actualizare:

Trei pacienți internați cu coronavirus au murit, noaptea trecută, într-un incendiu la un spital din Bulgaria, în plin val 4 al pandemiei, informează AFP.

În incendiul de la un spital din Sliven au murit trei bărbaţi, a precizat Vladimir Demirev, directorul serviciului de pompieri din oraş. Bărbaţii care au decedat aveau 66 de ani, 70 de ani, respectiv 81 de ani. Incendiul a avut loc într-o cameră de la etajul 4 al spitalului. “Cauza cea mai probabilă este o ţigară aprinsă de unul dintre pacienţi”, a explicat Ministerul Sănătăţii, citat de News.ro.

Bulgaria are 700 de pacienți la ATI

Ministerul de Interne a menţionat că două victime au murit pe loc. Al treilea pacient, care suferise arsuri grave, a fost transportat la un spital din Plovdiv, unde a decedat duminică dimineaţă. Alţi şase pacienţi care se aflau în camere alăturate au fost evacuaţi. În spitalele din Bulgaria sunt internaţi 8000 de pacienţi cu coronavirus, dintre care 700 sunt la terapie intensivă.

Citește și:

Lista neagră a tragediilor din spitale. 11 incendii în mai puțin de un an

Din 5 în 5 ani, ne numărăm morții: 11 bebeluși au ars la Giulești, 64 de tineri au murit la Colectiv, 17 oameni au luat foc la Piatra Neamț



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
ambulanta, foto shutterstock jpg
shutterstock 29702248 cuplu indragostiti intalnire romantica restaurant jpeg
image png
mancare cina masa pranz alimente istock jpg
image png
fereastra gett creta jpeg
salcie plangatoare istock jpg
meniu restaurant jpg
image
image