Unul dintre atacatorii din Paris e în libertate

Unul dintre atacatorii din Paris e în libertate

Ultima actualizare:

    Autorităţile cred că un atacator ar fi în libertatefoto: AFP
Autorităţile cred că un atacator ar fi în libertatefoto: AFP

Surse din cadrul anchetei de la Paris susţin că trei dintre atacatori ar fi fraţi. Unul dintre ei a murit în timpul atentatelor de vineri seară (13 noiembrie), al doilea a fost reţinut în Belgia sâmbătă, dar nu se ştie cu siguranţă dacă a fost la Paris sau doar a ajutat la organizarea atacurilor.

Despre al treilea frate există şi mai puţine date. E posibil ca el să fie în libertate, dar autorităţile i-au în considerare şi posibilitatea ca acesta să fie unul dintre teroriştii sinucigaşi, conform digi24.ro.

132 de persoane au fost ucise şi peste 350 rănite vineri seară la Paris, când au avut loc şase atacuri simultate, unul dintre ele pe Stade de France, iar altul la concertul trupei rock Eagles of Death Metal. Şapte atacatori s-au aruncat în aer după ce au ucis mai multe persoane.

Forţele de ordine au identificat deja doi dintre terorişti. Este vorba despre Omar Ismail Mostefai, un tânăr de 29 de ani născut și crescut în Franța şi Ahmed Almuhamed, care s-a dat drept refugiat pentru a ajunge în Franța. Atacurile din Paris au fost deja revendicate de gruparea teroristă ISIS. 

Imagini cutremurătoare cu Parisul în noapte atentatelor



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
leul s a depreciat si marti in fata monedei europene pentru a cincea zi consecutiv size9 jpeg
Furtuna Bulgaria Sursa Albena tais IMG 0336 jpeg
Google, foto Shutterstock jpg
image png
image png
autobuze stb jpg
magistrala m6 metrou scaled c 1260x709 webp
image png
image
image