Interzis la bălăceală

Interzis la bălăceală

Ultima actualizare:
simeon stalpnicul png

Salvamarii le-au interzis ieri, la prânz, turiştilor din Costineşti să mai intre în apa mării.

Decizia a fost luată după ce, în cursul dimineţii, cel puţin 15 turişti au fost înţepaţi de dragonul de mare în apa de la Costineşti. A fost prima dată când pe ţărm au apărut numeroase bancuri de peşti dezorientaţi şi exemplare de dragon de mare.

Constanţa: 15 victime ale dragonului de mare în doar câteva ore

Dragonul de mare, spaima turiştilor

Stocul de hidrocortizon al cortului de prim ajutor a fost epuizat. "Sunt salvamar din anul 1983 pe plaja din Costineşti şi niciodată nu am văzut un astfel de fenomen. Bancurile de peşti sunt ameţite, iar dragonul de mare a apărut la ţărm", a declarat Nicu Coitu, şeful salvamarilor.

Rudi, un turist din Hunedoara a prins doi peşti-dragoni

simeon stalpnicul png

La staţia radio de pe plajă turiştii au fost atenţionaţi să nu pună mâna pe exemplarele de peşte ajunse la ţărm. Cu toate acestea, salvamarii spun că în special copiii au luat peştii în borcan ca amintire, în loc să se ferească.

"15 turişti s-au prezentat până acum la cabinetul medical de pe plajă cu usturimi puternice" Lăcrămioara Onea,asistent medical

Cristinel Sprintenoiu a pescuit  ieri numai specii de peşti veninoşi

simeon stalpnicul png


Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
suc de legume pixabay jpg
9ab52cbf a0ca 47eb 88a3 356e02dabede jpg
Gheorghe Dinca jpg
baltag3 1 jpg
Design fără titlu (5) png
afm a aprobat 174 de noi dosare de finantare pentru programul rabla destinate persoanelor juridice s6595 1200x727 jpg
a9b59971 f837 4bb7 89d9 34d253199b74 jpg
Plosnite FOTO Shutterstock jpg
image
image