Liga Campionilor - Rezultatele etapei a treia din faza grupelor

Cea mai asteptată înfruntare a avut loc pe Bernabeu, unde Realul lui Manuel Pellegrini a fost învins cu 2-3 de un Milan dezlănţuit, care a reuşit să obţină, spectaculos, a doua victorie în grupa C, egalându-i la puncte (6) pe madrileni şi preluând conducerea grupei după acest meci direct.

"Galacticii" au deschis scorul prin Raul (19), la o gafă a portarului Dida şi au părut că deţin controlul partidei. Andrea Pirlo a restabilit egalitatea, în min. 62, cu un şut care l-a surprins pe Iker Casillas, iar Alexandre Pato (66) a profitat de o greşeală imensă a goalkeeper-ului iberic câteva minute mai târziu. Royston Drenthe a egalat pentru Real, în min. 76, dar brazilianul Pato a adus victoria echipei milaneze în final (88).

La Porto, Cristian Săpunaru a intrat în prelungirile meciului (min. 90+3), în locul lui Raul Meireles, lusitanii câştigând cu destule emoţii (2-1) în faţa ciprioţilor de la Apoel Nicosia. Alvaro Pereira, fostul jucător al lui CFR Cluj, a deschis scorul pentru oaspeţi, printr-un autogol, dar Hulk a întors rezultatul printr-o "dublă".

Un meci nebun a fost la Bordeaux, unde Girondins a învins pe Bayern cu 2-1. Ciani a marcat câte un gol pentru fiecare echipă, Bordeaux a ratat două penalty-uri, iar bavarezii au terminat în 9 jucători, după ce Muller şi van Buyten au fost eliminaţi. Chelsea a făcut scorul zilei cu Atletico Madrid, 4-0, iar Wolfsburg a fost ţinută în şah de turcii de la Beşiktaş Istanbul. Cristian Bivolaru a fost delegat UEFA la meciul dintre Chelsea şi Atletico Madrid.

REZULTATE

Grupa A

Girondins Bordeaux - Bayern Munchen 2-1 (Ciani 27, Planus 40 / Ciani 6-autogol)

Juventus Torino - Maccabi Haifa 1-0 (Chiellini 47)

Clasament: 1. Bordeaux 7p, 2. Juventus 5p, 3. Bayern 4p, 4. Macabbi Haifa 0p.

Grupa B

ŢSKA Moscova - Manchester United 0-1 (Valencia 86)

VfL Wolfsburg - Beşiktaş Istanbul 0-0

Clasament: 1. Manchester United 9p, 2. Wolfsburg 4p, 3. ŢSKA Moscova 3p, 4. Beşiktaş 1p.

Grupa C

Real Madrid - AC Milan 2-3 (Raul 19, Drenthe 76 / Pirlo 62, Pato 66, 88)

FC Zurich - Olympique Marseille 0-1 (Heinze 69)

Clasament: 1. AC Milan 6p, 2. Real Madrid 6p, 3. Marseille 3p, 4. FC Zurich 3p.

Grupa D

Chelsea Londra - Atletico Madrid 4-0 (Kalou 41, 52, Lampard 69, Perea 90+1-autogol)

FC Porto - APOEL Nicosia 2-1 (Hulk 33, 48-penalty / Pereira 22-autogol). Fundaşul român Cristian Săpunaru a fost rezervă la gazde şi a fost introdus pe teren în minutul 90+3.

Clasament: 1. Chelsea 9p, 2. Porto 6p, 3. APOEL 1p, 4. Atletico 1p.

Etapa viitoare programează aceleaşi întâlniri, dar pe terenurile oaspeţilor de astăzi şi se va disputa la 3 noiembrie.

Printesa Theodora si logodnicul ei, Matthew Jeremiah Kumar   profimedia 0721654746 jpg